Co je pomalá móda?

Termín slow fashion neboli pomalá móda je jednoduše řečeno protiklad fast fashion (rychlé módy), pro kterou je typická nízká kvalita výrobků a především jejich obrovské množství, které vzniká bez ohledu na to, zdali jdou skutečně na odbyt či ne. Taková výroba se bohužel projevuje zneužíváním pracovní síly i neblahým vlivem na životní prostředí. Oproti tomu slow fashion prosazuje nákup kvalitnějších oděvů, které déle vydrží, s ohledem na ekologické i etické aspekty výroby.

Chcete to změnit? Zvolte si slow fashion!

“Buy less, choose well and make it last.” To jsou slova ikonické britské módní návrhářky a ochránkyně životního prostředí Vivienne Westwoodové. Pokud se ptáte, co můžete udělat jinak, odpověď je jednoduchá. Stačí, když si budete vybírat pouze kvalitní nadčasové kousky, které vám v šatníku dlouho vydrží. Před každým nákupem nového oblečení se zamyslete nad tím, zdali tento model opravdu potřebujete. Nemáte už něco podobného? Kam ho budete nosit? Bude vám ladit se zbytkem šatníku?Zkrátka nakupujte tak, abyste oblečení unosili.

Méně je někdy více

Ne nadarmo se říká, že méně je někdy více. Cílem slow fashion není nakupovat předražené kousky, abyste si jich víc vážili. Naopak by oblečení vyrobené v duchu slow fashion mělo mít “normální” odůvodnitelnou cenu. Pravdou ale je, že v porovnání s fast fashion si o něco připlatíte. Nicméně i to má svůj důvod. Slow fashion kousky jsou vyrobeny šetrně, s minimálním dopadem na naši planetu a s poctivě placenými zaměstnanci. Pokud se nad nákupem nového oblečení skutečně zamyslíte, budete si nový kousek pečlivěji vybírat a budete se o něj starat, aby vám sloužil co nejdéle. 

Jak poznat slow fashion kousek?

V dnešní době, kdy na nás nové trendy útočí téměř každý měsíc, existuje několik charakteristik, podle kterých poznáte, že se jedná o značku ztělesňující model pomalé módy:

  • Oblečení je obvykle vyrobeno z vysoce kvalitních, udržitelných materiálů, jako je organické prádlo či econyl, který je vyroben výhradně z odpadních materiálů, ale také z rybářských sítí, koberců a jiných pevných textilií. 
  • Oděvy jsou spíše nadčasové než trendy.
  • Často je naleznete spíše v menších (místních) obchodech než ve velkých řetězcích.
  • Kolekce se většinou skládá z několika konkrétních stylů, které vycházejí dvakrát nebo maximálně třikrát do roka, nebo nabídka stálé kolekce bez sezón.
  • Často se jedná o zboží na zakázku nebo v menším počtu, aby se snížila zbytečná produkce.

Slow fashion principles

BALIVERA Swimwear

Podpořit slow fashion a udělat něco pro naši planetu, byl hlavní důvod, proč vznikla naše značka BALIVERA Swimwear, která vytváří krásné udržitelné plavky pro všechny, kterým záleží na módě a budoucnosti. 95 % našich výrobků je vyrobeno na Bali z recyklovaných materiálů, díky kterým měníme mořský odpad na módu. Chcete se dozvědět více? Prohlédněte si naši úplně první kolekci.